وبلاگ

انواع کلمپ لوله در لوله کشی

کلمپ لوله و انواع آن

تاریخ بروزرسانی: 1401/04/21

کلمپ های لوله به طور گسترده ای برای حمایت از لوله های معلق استفاده می شود. آنها همچنین برای کار به عنوان لوله گیر استفاده می شود. کلمپ های لوله را می توان به عنوان اتصالات دایره ای یا نیم دایره ای پیچ و مهره ای تعریف کرد که اطراف لوله را می بندند و لوله را با سایر اجزای مونتاژ برای پشتیبانی مناسب وصل می کنند. این کلمپ های لوله کشی بارهای سیستم لوله کشی را به سازه منتقل می کند. طیف گسترده ای از کلمپ های لوله کشی برای استفاده به عنوان اتصالات پشتیبانی لوله در دسترس هستند.

انواع کلمپ لوله (گیره لوله)

بسته به هدف، مواد، عملکرد، کاربرد و غیره، طیف گسترده ای از کلمپ های لوله کشی در کاربردهای صنعتی استفاده می شود. برخی از انواع مختلف گیره لوله در زیر توضیح داده شده است:

1. کلمپ لوله قابل تنظیم:

این نوع کلمپ‌های لوله‌کشی که عمدتاً از فولاد، پلاستیک یا آلومینیوم ساخته شده‌اند، قابلیت تنظیم خود را بر اساس قطر لوله مورد نیاز دارند. آنها را می توان به راحتی مطابق با OD لوله سفت یا شل کرد. از آنجایی که این نوع گیره های لوله را می توان به طور جهانی برای قطرهای مختلف لوله استفاده کرد، مقرون به صرفه هستند.

2. کلمپ های لوله بالشتکی:

این نوع کلمپ های لوله حاوی یک ماده بالشتک کننده به جلوگیری از خوردگی گالوانیکی کمک می کند زیرا از تماس فلز با فلز جلوگیری می شود. این گیره های لوله که به طور گسترده برای لوله های خالی استفاده می شود، باید بسته به دمای لوله انتخاب شوند زیرا مواد بالشتک باید آن دما را حفظ کنند.

3. کلمپ های سفت و سخت:

در ساخت و ساز ساده، کلمپ های سفت معمولا از فولاد یا آهن ساخته می شوند. آنها به صورت گیره لوله تک بدنه یا گیره لوله دو تکه موجود هستند و به راحتی می توان آنها را پیچ کرد.

4. پیچ و مهره U:

U-bolt ها پرمصرف ترین نوع کلمپ لوله هستند. پیچ های U به طور گسترده برای لوله کشی با سوراخ کوچک استفاده می شود. برای لوله های با قطر بیش از 8 اینچ، با افزایش بار لوله ها با افزایش اندازه لوله، کاربرد آنها تا حد زیادی کاهش می یابد.

5. کلمپ لوله دو پیچ:

کلمپ های لوله دو پیچی برای آویزان کردن لوله های بدون عایق استفاده می شود. قابلیت حمل بار آنها معمولا زیاد نیست.

6. کلمپ لوله سه پیچ:

گیره های لوله سه پیچ برای تعلیق خطوط عایق که سیالات با دمای بالا را حمل می کنند استفاده می شود. طول گیره های بالای لوله برای قرار دادن پیچ سوم افزایش می یابد که امکان اتصال گیره لوله را در خارج از عایق فراهم می کند. قابلیت حمل بار گیره های لوله سه پیچ نسبتاً بیشتر از گیره های لوله دو پیچ است.

7. کلمپ لوله نوع یوکی:

برای آویزان کردن لوله های عایق افقی با دمای بالا از گیره های لوله ای نوع یوکی استفاده می شود. این نوع گیره های لوله به راحتی می توانند لوله های با عایق 4 تا 6 اینچ را پشتیبانی کنند.

8. کلمپ های لوله رایزر:

گیره های لوله رایزر برای پشتیبانی از خطوط بدون استفاده از جاده های آویز استفاده می شود. بارهای لوله با قرار دادن هر دو گوش گیره روی زمین یا عضو سازه منتقل می شود. این نوع گیره های لوله برای دماهای بالاتر توصیه نمی شود.

9. کلمپ لوله:

کلمپ های لوله که به عنوان تسمه های لوله نیز شناخته می شوند، برای حمایت از خطوط افقی یا عمودی با پیچ کردن گیره به طور مستقیم به سازه استفاده می شوند.

10. کلمپ لوله های سنگین:

گیره های لوله کشی سنگین به طور ویژه برای تحمل بارهای لوله کشی بالاتر طراحی شده اند. اکثر کلمپ های لوله در هر دو نوع استاندارد و سنگین طراحی شده اند تا نیازهای بار مختلف را برطرف کنند.

11. کلمپ لوله های توسعه یافته:

در برخی از کاربردها، قطعه پایینی گیره لوله را می توان گسترش داد و پیکربندی کرد تا از آن به عنوان تکیه گاه لوله استفاده شود. این نوع کلمپ های لوله کشی به گیره های لوله کشنده معروف هستند.

12. کلمپ های چند لوله:

در برخی کاربردهای خاص، دو یا چند کلمپ لوله را می توان به یکدیگر متصل کرد یا برای استفاده به عنوان چند گیره لوله برای پشتیبانی از بیش از یک لوله استفاده کرد. گیره های لوله های متعدد به طور ویژه برای مطابقت با نیازهای ساخته شده اند.

انتخاب کلمپ لوله

انتخاب یک کلمپ لوله برای یک کاربرد خاص نیاز به در نظر گرفتن پارامترهای مختلف دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

مواد لوله: به طور معمول مواد کلمپ باید با مواد لوله سازگار باشد. به عنوان مثال، یک لوله SS برای جلوگیری از خوردگی گالوانیکی به گیره SS نیاز دارد.

دمای لوله: لوله ها بر اساس تغییرات دمایی مواد لوله منبسط یا منقبض می شوند. بنابراین، گیره های انتخاب شده باید قادر به مقاومت در برابر این نوسانات دما باشند.

قابلیت تحمل بار: کلمپ ها باید بر اساس بارهای لوله کشی قابل اعمال انتخاب شوند. به طور معمول، همه کاتالوگ های سازنده حداکثر ظرفیت حمل بار را در هر دو نسخه استاندارد و سنگین کلمپ لوله مشخص می کنند. بنابراین، گیره های لوله کشی باید پس از محاسبه بارهای پشتیبانی لوله انتخاب شوند. معمولاً از گیره برای کاربردهای بار محوری مانند برنامه به عنوان توقف خط اجتناب می شود. اما در برخی از خطوط سایز کوچک از گیره های ثابت u به عنوان تکیه گاه توقف خط استفاده می شود. در این موارد، مقدار بارهای محوری باید بررسی شود و در صورت نیاز، ترتیبات اضافی مناسبی انجام شود.

لوله OD: اندازه لوله یا قطر بیرونی نیز بر انتخاب کلمپ لوله تأثیر می گذارد. معمولاً گیره ها برای حداقل تا حداکثر قطر لوله تولید می شوند. بنابراین، هنگام انتخاب کلمپ های لوله، باید در کاتالوگ سازنده بررسی شوند.

محیط کار: نوع کلمپ های لوله نیز تحت تاثیر محیط کاری است که گیره های لوله کشی در آن نصب خواهند شد. از آنجایی که گیره های لوله در معرض محیط قرار می گیرند، باید پوشش مناسب برای جلوگیری از خوردگی ارائه شود.

الزامات ویژه: کلمپ های لوله ممکن است به عملکردهای خاصی مانند پوشش لاستیکی یا جذب صدا نیاز داشته باشند. بنابراین، با توجه به عملکردهای ویژه ای که باید انجام شود، باید گیره ها انتخاب شوند.

تعیین اندازه گیره های لوله

اندازه گیره های لوله بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

قطر بیرونی لوله: از آنجایی که OD لوله برای لوله های فلزی ثابت است، گیره ها بر اساس قطر بیرونی لوله تعیین می شوند. با این حال، برای لوله‌های پلاستیکی، OD ممکن است از سازنده‌ای به سازنده دیگر متفاوت باشد که در انتخاب کلمپ‌های لوله‌کشی تصمیم می‌گیرد.
توجه ویژه: گاهی اوقات ممکن است نیاز به استفاده از کلمپ بر روی عایق لوله باشد، در این موارد OD عایق باید هنگام تصمیم گیری در مورد اندازه گیره لوله محاسبه شود.

مواد کلمپ لوله

کلمپ های لوله از طیف گسترده ای از مواد مانند:

 • فولاد کربن
 • فولاد ضد زنگ
 • پلاستیک
 • فلز مس
 • برنج
 • آلومینیوم
 • فولاد
 • کلمپ لوله کروم/روکش کروم و غیره

ویژگی های کلمپ لوله

اکثر کلمپ های لوله دارای ویژگی های زیر هستند:

 • عملیات ساده
 • نصب آسان
 • قابل تنظیم در محدوده کوچک
 • ظاهر زیبا
 • محدوده دما بر اساس پوشش گیره مورد استفاده تعیین می شود.
 • همه گیره های لوله معمولاً دارای مقاومت ضربه هستند.
 • نصب و چیدمان سریع و آسان لوله.
 • خاصیت جذب شوک
 • خاصیت میرایی ارتعاش
 • خاصیت کاهش آکوستیک
 • گشتاور سنگین
 • مناسب برای لوله های با قطر کوچک و بزرگ و غیره

کاربردهای کلمپ لوله

کلمپ های لوله به طور گسترده در صنعت لوله کشی استفاده می شود. برخی از کاربردهای رایج کلمپ لوله به شرح زیر است:

 • برای بستن و تثبیت لوله ها با سازه هایی برای پشتیبانی.
 • ارائه خدمات سریع، ایمن، اقتصادی و نصب در سیستم لوله کشی.
 • کلمپ های لوله همچنین می توانند در طیف گسترده ای از کاربردهای بست استفاده شوند.
 • کلمپ های لوله همچنین می توانند برای جذب ضربه، کاهش لرزش و کاهش نویز استفاده شوند.
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *